Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz

Vücutta biriken fazla yağlar özellikle gıdı, kollar, karın, bacaklar gibi bölgelerde hem günlük hayatı olumsuz yönde etkilemekte hem de kozmetik açıdan kötü bir görünüm oluşturmaktadır. Zaman içerisinde bu yağları eritmek ve dışarı atmak için birçok tedavi yöntemi denenmiştir. Lazer lipoliz, lazer enerjisi yardımı ile yağ hücrelerinin parçalanması sonucu yağ hücre sayısını azaltan, eş zamanlı cilt sıkılaşması sağlayan ameliyatsız vücut şekillendirme sistemidir. Lazer lipoliz işleminden önce hastanın işlem olacak olan bölgesi lokal anestezi yardımı ile uyuşturuluyor. Daha sonra lazer enerjisi; deriden açılan yaklaşık 2 mm çapında deliklerden girilerek, ince kanüllerle cilt altı yağ dokusuna veriliyor. Bu lazer enerjisi yağ dokuya spesifik olduğundan diğer dokulara zarar vermeden bulunduğu ortamdaki yağ dokuyu eritiyor. Yağ doku adeta sıvı akışkan hale geliyor sonrasında suction kanülleri ile eriyen yağ dışarı alınıyor. En son olarak da deri yine lazer yardımı ile cilt altı ısıtılarak geriliyor. Bu nokta çok önemli çünkü klasik liposuction sonrası hemen daima ekstra deriyi bir germe işlemine tabi tutmak gerekir. Yani bir kesme biçme işlemi olduğundan cerrahi olarak hastaya müdahale gereksinimi doğar. Fakat lazer lipoliz işleminde deri işlem sonrası yine lazer yöntemi ile kesme biçme olmadan gerildiğinden, hastalar ekstra deri germe cerrahisine genellikle ihtiyaç duymuyor. Gelişen teknoloji hayatın her alanında karşımıza çıktığı gibi tıbbi girişimsel işlemlerde de işlemin etkisini arttırması ve yan etkilerin azaltılması açısından öne çıkmaktadır.

Lazer lipoliz işlemi 4 aşamadan oluşmaktadır;
  1. Lipoliz yapılacak bölge lokal olarak uyuşturulmaktadır.
  2. Uyuşturulan bölgedeki yağlar lazer enerjisi yardımıyla eritilmektedir.
  3. Eritilen yağlar suction yöntemiyle dışarı alınmaktadır.
  4. Yağların alındığı bölge yine lazer enerjisi yardımıyla gerilmektedir.

İşlem cerrahi bir işlem olmadığı için kesme biçme gibi bir işlem yapılmamakta o yüzden işlem sonrası hiçbir iz kalmamaktadır. İşlem lokal anestezi altında uygulandığı için genel anestezi altında oluşabilecek riskler görülmemektedir. Ayrıca genel anestezi almaktan korkan hastalar için ideal bir yağ aldırma tedavi seçeneğidir. En önemli noktalardan biri ise sonuç hemen işlem sonrası görülmekle beraber ödemin geçmesi ile yaklaşık 3 ay içerisinde tam olarak görülmektedir.

Özellikle lokalize yağ birikimleri spor, diyet, egzersiz gibi yağ yakıcı aktivitelerden ne yazık ki etkilenmemektedir. Gıdı, karın, yanlar, bacaklar ya da kollar gibi lokalize olarak yağların biriktiği yerlerde lazer lipoliz işlemi çok etkili olmaktadır. İşlem yapılan bölgedeki yağlar tamama yakın uzaklaştırılmakta ve sarkan deri lazer yardımıyla gerilmektedir. Burada unutulmaması gereken bir nokta da çok fazla sarkması olan hastalarda deri germe ameliyatı gerekmektedir. İşlemin en güzel yanı o bölgedeki yağ hücreleri uzaklaştırıldıktan sonra bölgede yaklaşık 5-10 yıl tekrar yağlanma görülmemekte eğer kişi spor diyet ve egzersiz gibi fiziksel aktivitesine devam ederse hem sonuç daha belirgin ortaya çıkmakta hem de hayat boyu bu iyilik hali devam etmektedir.

merak ettiklerinizi Bize Sorun