Uzm. Dr. Onur ER

Dermatoloji

Uzm. Dr. Onur ER

Dermatoloji

Blog Yazılarımız

Lazer lipoliz

Aralık 25, 2019 Uncategorized
Lazer lipoliz

Vücutta biriken fazla yağlar özellikle gıdı, kollar, karın, bacaklar gibi bölgelerde hem günlük hayatı olumsuz yönde etkilemekte hem de kozmetik açıdan kötü bir görünüm oluşturmaktadır. Zaman içerisinde bu yağları eritmek ve dışarı atmak için bir çok tedavi yöntemi denenmiştir.

Son 20-30 yılda en çok öne çıkan yağları yok etme tedavisi liposuction yöntemidir. Liposuction temel olarak yağların bir vakum aracılığı ile dışarı alınmasıdır. Bu yöntem diğer yöntemlere göre çok daha başarılı olmuş tek seansta vücudun yapısına göre 5, 10 ,15, 20 lt veya daha fazla yağ alınarak adeta bir insanı operasyon sonrasında başka bir insana dönüştürmüştür. Fakat her güzel şeyde olduğu gibi bu işlemin bazı olumsuz yönleri zamanla ortaya çıkmaktadır. Çok fazla yağ alınması deride dalgalanmalara, sarkmalara, deformitelere neden olmaktadır.

Ayrıca uzun, fazla yağ alınan ve genel anestezi altında yapılan işlemlerde, organ yaralanması, pıhtı atması, emboli gibi riskler ortaya çıkmaktadır. Kanımca kozmetik amaçlı yapılan işlemlerde minimum risk maksimum fayda aranması gerekmektedir. Bu noktada son yıllarda ortaya çıkan yeni teknolojiler hayatımıza girmektedir. Bu işlemlerden de hem en etkili olanı hem de yan etki insidansı en düşük olan işlem lazer lipoliz işlemidir. Lazer lipoliz işleminden önce hastanın işlem olacak olan bölgesi lokal anestezi yardımı ile uyuştururuluyor. Daha sonra lazer enerjisi; deriden açılan yaklaşık 2 mm çapında deliklerden girilerek, ince kanüllerle cilt altı yağ dokusuna veriliyor. Bu lazer enerjisi yağ dokuya spesifik olduğundan diğer dokulara zarar vermeden bulunduğu ortamdaki yağ dokuyu eritiyor. Yağ doku adeta sıvı akışkan hale geliyor sonrasında suction kanülleri ile eriyen yağ dışarı alınıyor. En son olarak da deri yine lazer yardımı ile cilt altı ısıtılarak geriliyor. Bu nokta çok önemli çünkü klasik liposuction sonrası hemen daima ekstra deriyi bir germe işlemine tabi tutmak gerekir. Yani bir kesme biçme işlemi olduğundan cerrahi olarak hastaya müdahale gereksinimi doğar. Fakat lazer lipoliz işleminde deri işlem sonrası yine lazer yöntemi ile kesme biçme olmadan gerildiğinden, hastalar ekstra deri germe cerrahisine genellikle ihtiyaç duymuyor. Gelişen teknoloji hayatın her alanında karşımıza çıktığı gibi tıbbi girişimsel işlemlerde de işlemin etkisini arttırması ve yan etkilerin azaltılması açısından öne çıkmaktadır.

Write a comment