Uzm. Dr. Onur ER

Dermatoloji

Uzm. Dr. Onur ER

Dermatoloji

Blog Yazılarımız

Cerrahi

Aralık 25, 2019 Uncategorized
Cerrahi

Dermatolojik cerrahi alanı klasik cerrahiden biraz farklıdır. Klasik cerrahide iç organlar, kemik, kıkırdak veya cilt altı yağ dokulara müdahale edildiğinden daha çok fonksiyonel yaklaşım öne çıkmaktadır.

Deri cerrahisinde ise hedef hem hastanın rahatsızlığını ortadan kaldırmak hem de bunu estetik açıdan sorun teşkil etmeden sağlamaktır. Dermatolojik cerrahinin alanına bir çok konu girmektedir. Bunların en başında şüpheli lezyonlardan alınan insizyonel veya eksizyonel biyopsi, lezyonun tipine göre tümör cerrahisi, genital bölgeden et beni veya siğil eksiyonu, (elektrokoter veya kriyoterapi uygulamaları), kist ve ben eksizyonları, eksize edilen alanın büyüklüğüne göre flep veya greft yerleştirilmesi, boyun ve yüzdeki yaşla beraber sarkan derinin gerilmesi, yüz ve boyun germe işlemleri, göz kapağı ve kaş kaldırma estetiği, saçlı deri cerrahisi, saç ekimi cerrahisi, tırnak çekimi(parsiyel veya tam), tırnak yatağı revizyonu gibi işlemler gelmektedir.

Dermatolojik cerrahi işlemleri yurtdışında genellikle dermatologların ve bu alanda özelleşmiş dermatocerrahların yapmasına rağmen ne yazık ki ülkemizde dermatologların yoğun hasta mesaisi nedeniyle daha çok plastik cerrahi, kbb veya genel cerrahi hekimleri uygulanmaktadır. Fakat son yıllarda bu alanda yetişen çok değerli dermatoloji uzmanları ve hocaları sayesinde bu denge ülkemizde dermatologlar lehine git gide kaymaktadır.

Write a comment